Çocuğa Özgüven Nasıl Aşılanır?

Bir çocuğun geleceğini inşa etmek için atılması gereken en önemli adım özgüvenini sağlam oluşturmaktır. Sağlıklı bir birey yetiştirebilmek için anne ve babanın bu konuda olabildiğince dikkatli davranması gerekmektedir. Kişilik yapısını henüz bebeğiniz yeni doğduğunda oluşturursunuz. Gelişim süreci içerisinde özgüveni yerleşir ve sağlıklı bir birey yetiştirmiş olursunuz.

Çocuğunuza Koşulsuz Güvenin

Çocukta sağlıklı ve dengeli bir özgüven yaratabilmek için ön koşullardan biri, şart sunmadan güvenmektir. Çocuğunuza birbirinden farklı sorumluluklar verip onun yapabileceğine inanmanız gerekmektedir. Bu onun sağlıklı bir birey olması için oldukça önemlidir. Kendi sorumluluklarının üstesinden gelebileceğine inanması için önce sizin ona inanmanız gerekmektedir. Anne ve babasının ona güvendiğini görmek kendini daha güçlü hissetmesine yardım edecektir.

Çocuğunuza Zaman Ayırın

Modern çağ, insanları birbirinden uzak tutan bir çağdır. Bu nedenle kimse birbirine hak ettiği vakti ayırmamakta iletişim kopukluklarına sebebiyet vermektedir. Bu sorunu yaşamak çocuğunuzla aranıza duvar öreceği gibi çocuğunuzun önemsenme duygusunu da yok edecektir.

Ona bir birey olduğunu, dikkate alındığını göstermeniz gerekmektedir. Anne ve baba olarak çocuğunuz konuşurken elinizde telefon veyahut televizyon kumandası bulunmamalıdır. Bu şekilde ona değer verildiğini keşfedecektir. Bununla beraber bu tavrınız yalnızca sizinle değil, yabancılarla konuşurken de kendine güvenerek konuşmasına yardım edecektir.

Çocuğunuzla konuşurken dikkatinizi ona vermeli gözlerinin içine bakarak dilediği kadar zaman ayırmalısınız. Özgüven sahibi çocuk yetiştirebilmenin kilit noktası budur.

Çocuğunuzla Yeni Deneyimler Kazanın

Çocuklar için özgüven kazanımı zorlu bir süreçtir. Bu süreci kolaylaştırmak ise sizin görevinizdir. Onunla yeni deneyimler kazanarak bu süreci daha rahat atlatabilirsiniz.

Sıradan bir market alışverişinde parayı uzatmakla başlayan bu adımlar farklı gruplara ve etkinliklere katılmakla devam edebilir. Bu süreçte önemli olan attığı her yeni adımın farkında olmasıdır.

Sizin ona güvendiğinizi bildiğinde kendisi de yeni deneyimlere açık olacaktır. Bunun yanında anne ve babasıyla yeni deneyim kazanması aile bağlarının, iletişimin de kuvvetli olmasını sağlayacaktır. Bu noktada çocuğunuzun yeni keşiflerinde tereddütsüz destekçisi olmanız oldukça önemlidir. Kendine inanması böylece çok daha kolay olacak, özgüveni gelişecektir.

Çocuğunuz Bir Şey Denerken Sabırlı Olun

Belki de en sık yaptığımız hatalardan bir tanesi, çocuk bir şey yapmaya çalışırken sabırlı olamamak. Yapmaya çalıştığı şey kıyafetlerini kendisi giymek, ayakkabılarını bağlamak gibi çok basit şeyler olsa dahi çoğu zaman çocuklara fırsat vermeyip kendimiz yapıyoruz. Sonuçta belki 15-20 saniye kazanıyoruz ama çocuğumuzun özgüveninin gelişmesine fırsat tanımıyoruz.

Bırakın çocuğunuz denesin tekrar tekrar denesin ve kendisi başarabildiğini görsün. Bakıyorsunuz çocuk 15 yaşına gelmiş hala ayakkabılarını annesi bağlıyor, tırnaklarını annesi kesiyor, saçını hangi tarafa tarayacağına annesi karar veriyor, 6-7 sene sonra bu çocuktan kendi ayakları üstünde durması beklenebilir mi? Zaten beklemiyoruz da meslek seçimine müdahale ediyoruz, eş seçimine derken çocuk 40 yaşına geliyor hala bırakmıyoruz kendi kararlarını vermesi için.

Kendinden emin, ne istediğini bilen bireyler yetiştirmek istiyorsak bu konulara dikkat etmeliyiz. Çocuğumuzun kendi kararlarını almasını teşvik etmeli yanlış bir karar alsa dahi saygı duymalı, onun yanlış bir karar olduğunu anlamasını beklemeliyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir