Bebeklerde Otizm Belirtileri Ve Tedavisi

Bebeklerde otizm, yaygın gelişimsel bozukluklar listesinde ilk sıralarda yer alan durumlardan biridir. Çocuklarda erken dönem teşhisleri ile keşfedilebilen otizm, tedavi süreci olan bir sorundur. Erken teşhis döneminin kaçırılması sonucunda hayat boyu ciddi sıkıntı çeken kişiler olduğunu söylemek doğru olacaktır. Bu sebeple ilk birkaç belirtinin hemen arkasından doktor muayenesi oldukça önemlidir.

Yeterince dikkatli ve ilgili bir anne, bebeği henüz yaşına girmeden otizm sorunu olduğunu fark edecektir. Belirtiler hakkında detaylı bilgiye sahipseniz 3 yaşına kadar net bir teşhis konmasını sağlayabilirsiniz.

Bebeklerde Otizm Belirtileri

Bebeklerde ortaya çıkan otizmin ilk belirtileri arasında nadiren gülümseme yer almaktadır. Bebekler, kendilerine bakan kişilere sık sık gülümserken otizmli bebeklerde gülümseme sıklığı oldukça nadir olmaktadır. Bunun yanında ilk bebeklik döneminde görülen taklit etme durumu da oldukça azdır. Bebeğin etrafındaki kişilerin gülüşünü, seslerini taklit etmemesi belirtilerden bir tanesidir.

Bebeklerin otizm belirtileri arasında dikkat çeken bir başka detay göz teması kuramamalarıdır. Konuştuğunuzda gözlerinize uzun süre bakamadığı dikkatinizi çekecektir.

Bebeklerde Motor Gelişim Sorunu Otizm Belirtisi Olabilir mi?

Bebekler 6 aylık olduklarında hareketlerinde ciddi anlamda artış tespit edilir. 10.aydan itibaren el hareketleri ile iletişim becerisi kazanmaya başlarlar. Bu süreçte bebeğinizin iletişim kuramadığı dikkatinizi çekerse otizm sorunu aklınıza gelmelidir.

İlk belirtiler arasında bebeğinizin ellerini kullanamadığı durumlar da dikkatinizi çekecektir. Uzanıp onu almak istediğinizde kollarını size doğru uzatmayacak, kendine nesne verdiğinizde almak istemeyecektir. Bunun yanında yuvarlanma, emekleme gibi motor hareketlerinde gecikmeler ortaya çıkacaktır. Bu gecikmeleri devamlı takip etmeye çalışmalısınız. Birkaç belirti dahi doktor muayenesi için oldukça önemlidir.

Bebeklerde Otizm Tedavisi

Otizmin tedavi edilemeyeceği ile ilgili çok fazla iddia ortaya atılsa da doğru değildir. Erken teşhis ile özel tedavi programına alınan bebeklerde %100’e varan iyileşme sonuçları olabilmektedir. Anne ve babanın bebeği yakından takip etmesi, belirtilerden birkaç tanesini arka arkaya yakalaması otizmi teşhis etmek için yeterli olmaktadır.

Gelişen modern tıpla beraber biyomedikal yöntemle bebeğinizi otizmden kurtarabilirsiniz. Birçok doktorun aksine bu gelişimi uygulayıp başarılı olan doktorlar da vardır.

Otizmli bebekler için özel diyet programı, algılarını açacak eğitici yöntemler uygulanmaktadır. Bu şekilde bebeğiniz henüz bebeklik döneminde otizmi yenmeye başlamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir