Bebek Emzirme – Bebekler Nasıl Emzirilir?

Bebek emzirme süreci, anne ile bebek arasındaki bağı güçlendirdiği gerekçesi ile oldukça önemli bir süreçtir. Doğru yapılması, bebeğin karnını doyurmasından gaz sancısına kadar pek çok sorunu çözebilmektedir. Bu nedenle henüz doğum yapmadan önce emzirme üzerine çeşitli eğitimler verilmektedir. Fırsat bulunmaması durumunda ise doğum sonrasında hemşireler tarafından özellikle gösterilmektedir.

Rahat Pozisyonda Emzirmelisiniz

İlk birkaç hafta aynı pozisyonda devamlı emzirme durumu söz konusu olmaktadır. Bu nedenle kendinizi ilk pozisyondan bu duruma alıştırmalısınız. Yapmanız gereken ayaklarınızın altına ve belinize destek bulmaktır.

Her iki nokta da kollarınızın rahat hareket etmesini sağlayacaktır. Bununla beraber bebeğinizi kollarınızda tutacağınız için sağ ve sol kolunuzu genişçe açabileceğiniz bir alanda bulunmanız gerekmektedir. Kollarınızın üzerine bebeğinizi aldığınızda dirsekleriniz, baş bölgesini karşılayabilecek kadar açılıyor olmalıdır.

Bebek Emzirme Pozisyonlarını Bilmelisiniz

İlk birkaç günü atlattıktan sonra nasıl rahat emziriyorsanız o şekilde devam etmelisiniz ancak bebek emzirme pozisyonlarına hâkim olup, hepsini uyguladıktan sonra doğru olana karar verebilirsiniz. Bu süreçte dikkat etmeniz gereken en önemli nokta emme kriterlerini bebeğin belirlediğidir.

Emzirme pozisyonlarından ilki yatar pozisyondur. Anne yatakta doğrulamayacak, dik oturamayacak şekilde ise bu emzirme pozisyonu uygulanır. Anne uzanırken bebek de ona paralel şekilde uzatılır ve arkasından yastıkla desteklenir. Bu şekilde emmesi daha kolay hale getirilir.

Sık kullanılan bir başka pozisyon beşik pozisyonudur. Bebek annenin koluna verilir ve altına yastık konularak yükselmesi sağlanır. Bu şekilde rahatça emzirme sağlanır. Bu pozisyonların dışında ikizleri olan anneler için futbol topu pozisyonu bulunmaktadır. Bebeklerden birinin başı annenin koltuk altından geçirilir ve en yakın göğse odaklanılır. İkinci bebeğin başı da aynı şekilde başka bir göğse odaklanılır. Yastıkla desteklenen bebekler rahatlıkla emebilirler.

Bebeğin Göğsü Tam Olarak Kavradığından Emin Olmalısınız

Bebeğinizin devamlı göğüste kalması emdiği ve doyduğu anlamına gelmez. Sizin bu süreci yakından takip etmeniz gerekir. Aktif emen bir bebek yaklaşık 15 dakika boyunca emmelidir. Daha sonra göğüs değişikliği yapmak sağlıklı olacaktır.

Bebeğiniz emerken hava almaması için göğüs ucunun tamamını, areola adı verilen kahverengi kısmın bir miktarını ağzına almış olmalıdır. Bu şekilde göğüs ucu tam olarak yerleşecek bebek de rahatça emebilecektir.

Emzirme boyunca ilk birkaç dakika can acısı duyulabilir fakat bebek ritmik olarak emmeye başladığında bu acı ortadan kaybolmalıdır. Acınız devam ediyorsa pozisyon hatanız var demektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir