Bebeğin Cinsiyeti Ne Zaman Belli Olur?

Hamilelik baştan sona heyecan dolu bir süreçtir. Belirtilerin keşfedildiği andan itibaren özellikle annede olağanüstü bir değişim kendini göstermeye başlayacaktır. Bu süreç içerisinde en heyecanlı aşama ise bebeğin cinsiyetini öğrenme aşamasıdır. Genelde “aman sağlıklı olsun gerisi önemli değil” dense de bebeğin cinsiyeti merak edilen konuların en başında gelir.

Bebeğin Cinsiyeti Ne Zaman Görülebilir?

Hamilelikte bebek oluşmaya başladığı andan itibaren cinsiyeti bellidir ancak bunu görebilmek için zamana ihtiyaç vardır. Birçok kez ultrason ile tespit edilmek istense de en uygun zaman 13.hafta olarak bilinmektedir. Bu süreç içerisinde bebeğin daha erken görüldüğü zamanlar da olabilir ancak nadiren 13. haftadan erken netleştirilir.

3. ayın sonunda bebeğinizin cinsiyetini ultrason ile görebilirsiniz. Net bir ifade kazanması ise 16. haftayı bulmaktadır. Tespitte herhangi bir hata yapılmazsa 15-16 haftalıkken cinsiyet bilgisinden emin olabilirsiniz.

Bebeğin Cinsiyetinde Yanılma Olabilir mi?

Bebeğin cinsiyeti hakkında bilgi almak istediğinizde 16. haftadan sonra netlik bilgisine kavuşabilirsiniz. Ne var ki kimi zaman yanılgılar da yaşanmaktadır. Özellikle kız çocuklarda yanılma payının daha fazla olduğu bilinmektedir.

Erkek teşhisi konulduktan sonra yanılma az olurken; penisin görülemediği zamanlarda kız denilebilmektedir. Bir ay sonraki ultrason görüşlerinde penis net görüldüğünde bebeğin kız değil erkek olduğu daha rahat tespit edilebilmektedir. Bu tür kargaşaların yaşanmaması için bebeğin zamanından önce cinsiyet kontrolüne girmemesi daha uygun bulunmaktadır.

Bebeğin Cinsiyeti Ultrason Dışında Nasıl Öğrenilir?

Ultrason dışında bebeğin cinsiyetini öğrenmek için ilk olarak amnosentez yöntemine başvurulmaktadır. Anne karnından alınan amino suyu ile cinsiyetin netleşmesi mümkün kılınabilmektedir. Bunun yanında koryon villus biyopsisi, kordosentez gibi kromozom incelemeleri de bebeğin cinsiyeti hakkında fikir edinmenize yardımcı olabilmektedir. İncelemeler sırasında dişi ve erkek kromozom sayılarına göz atılmakta net bilgiler temin edilmektedir. Bu testlerin hemen hepsi %80 oranında doğruluk payına sahip olsalar da anne ve bebeğe farklı açılardan zarar verdikleri için doktorlar tarafından önerilmemektedir. Ultrasonda ısrarcı şekilde görülmeyen cinsiyetlerde bu yöntemler mecburi uygulanmaktadır.

Tüm bu bilgilerin yanı sıra preimplantasyon genetik tarama yöntemleri ve sperm sıralama bilgisi de bebeğin cinsiyetini oluşturma, öğrenme konusunda etkili yeni tekniklerdir. Az kullanılan ancak zaman içerisinde gelişen yöntemler olduğunu söylemek doğru olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir