Anne Sütünü Arttıran Besinler

Anne sütü, bebeğin ve annenin sağlıklı bir ilişki yürütebilmesi için oldukça önemlidir. Bebeğin gelişimi için anne sütüne bol miktarda ihtiyaç vardır. Dolayısıyla annenin sütünün çok olması her ikisi için de uzun bir süre faydalı olacaktır.

Annenin yediği her şey süt yoluyla bebeğe ulaşmaktadır. Üstelik yediklerinin sütü arttırma veya kesme gibi bir ihtimali de bulunmaktadır. Bu durum göz önüne alındığında annenin beslenme listesini özenle oluşturması gerekmektedir.

Anne Sütü İçin Süt Ve Süt Ürünleri Tüketin

Annenin sütünün artması için özellikle ilk birkaç hafta boyunca süt ve süt ürünlerinin kontrollü tercih edilmesi gerekmektedir. Kalsiyum bakımından zengin olan bu ürünler, annenin doğumdan 4hafta sonra bolca tüketmesi gereken besinlerdir. Özellikle yoğurt, ayran, süt ve cacık gibi besinler direk yendiğinde gaz yapabilmektedir. Bu nedenle yoğurdu yerken yayla çorbası şeklinde, sütü süt çorbası şeklinde yemeniz daha sağlıklı olacaktır. Bunların yanında kahvaltılarınızda çökelek ve peyniri eksik etmemeniz oldukça önemlidir.

Anne Sütü İçin Kuru Baklagil Tüketin

Kuru baklagiller süt salınımını arttıran besinlerdir. Bunun yanında ne yazık ki gaz sancısı olan bebeklerde ciddi sıkıntılara da neden olabilmektedirler. Bebeğinizin gaz sancısı varsa 1 aya kadar baklagilleri az miktarda tüketmelisiniz. Eğer gaz sancısı sorununuz yoksa bu durumda haftanın en az 3 günü kuru baklagil yemelisiniz. Sütünüzde ciddi manada artış sağlayacağından emin olabilirsiniz.

Anne Sütü İçin Kurutulmuş Meyve Tüketin

Anne sütünde artış sağlayabilmek için tüketebileceğiniz besin gruplarından biri de kurutulmuş meyvelerdir. Kurutulmuş meyveler arasında özellikle kuru hurma ve incir en hızlı süt arttıran meyvelerdir. Her gün en az bir avuç yemeniz hızla artış sağlayacaktır. Bunun yanında ara öğün olarak kabak çekirdeği, fındık ve bademe de yer verebilirsiniz. Kuruyemişler de süt kazanmanızda yardımcı olacaktır.

Anne Sütü İçin Kimyon Tüketin

Anne sütünün fazla olmasını sağlayan yegâne baharat kimyondur. Kimyonu hemen her yemeğinizin içinde güvenle kullanabilirsiniz. Süt salınımını en hızlı arttıran baharattır. Bunun yanında karabiber ve kekik de tercih edebilirsiniz fakat kimyon kadar hızlı etki etmeyeceğini bilmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir