Aloe Vera Bitkisi İle Cilt Bakımı

Hadi kızlar aloe vera bitkisini inceliyoruz; yapraklarında mucizevi bir jel barındıran bitkinin ana vatanı Afrika’dır. Yaprakları uzun şerit şeklindedir, bu yapraklar, dikine kesilerek içerisindeki jel alınır. Bu jel kısım 20 mineral, 18 amino asit, 12 vitamin, bir takım polisakkaridler ve çeşitli enzimler içerir. İlaç yapımında kullanıldığı gibi kozmetik sektöründe de vazgeçilmez bir unsurdur. Evet kızlar bu mucizevi bitkinin bizi ilgilendiren kısmı güzellik ve cilt bakımında sıklıkla kullanılması.

Aloe Vera Bitkisi Nelere Faydalıdır

Aloe vera bitkisi cilt bakımının dışında da birçok alanda kullanılmaktadır. Tahrip olmuş karaciğer hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olduğu, kolesterol seviyesini düzenlediği, bazı mantar türlerinin ilerlemesini önlediği, yanıkların iyileştirilmesinde kullanıldığı, bazı bağırsak rahatsızlıklarına iyi geldiği bilinmektedir. Aynı zamanda böcek ısırıklarına da iyi gelmektedir. Bunların yanı sıra güzellikle ilgili faydalarına gelirsek aloe vera bitkisi jeli, akneleri kurutmaya yardımcı olur, cildin gençleşmesini sağlar, yanıkların ve yaraların hızlıca iyileşmesini sağlar, saçlardaki kepeği önler, saçları düzleştirir ve yumuşatır.

Aloe Vera Bitkisi İle Cilt Bakımı

Evet kızlar her derde deva bu mucizevi bitkiden cilt bakımında nasıl faydalanacağız?  Cilt bakımında sıklıkla doğal yöntemler tercih edilir. Biz kızların tercihi pek çok markanın ürettiği aloe veralı cilt kremi ve maskeler bulunmakta. Bunun yanı sıra evde kendi hazırladığımız maskeler de oldukça yardımcı olur. Doğal ürünler kullanınca cildin daha berrak, daha temiz olduğu hissi oluşuyor.

Evde birçok bakım maskesi, yapılabilir. Birçok bitki ve yağın cilt üzerindeki etkileri büyüktür. Özellikle bazı bitkiler cilt hücrelerini yeniler niteliktedir. Bu bitkiler arasında aloe vera başta gelmektedir. Cilt hücrelerini yenileyerek tazeler ve cildin daha canlı ve gergin olmasını sağlar. Yaşlanma karşıtı bitkidir. Hücrelerin canlılığını sağlar. Cildin beslenmesine ve gerginleşmesine yardımcı olur. Çeşitli yağlarla karıştırıldığında cilde bakım yapar.

Aloe Vera İle Cilt Bakım Maskesi Yapımı

Yapraklarını keserek aldığımız aloe jeli direk cilde uygulayabiliriz. Onun dışında başka ürünlerle de karıştırılabilir.

  • Mesela limon ile karıştırılıp uygulandığında ciltteki siyah noktaları, istenmeyen bronzlukları temizler.
  • Bal, süt, gül suyu ve zerdeçal ile karıştırıldığında ışıltılı ve parlayan bir cilt için maske elde etmiş oluruz.
  • Yulaf, avakado, bal ile karıştırıldığında elde ettiğimiz maske cildimizi temizler ve nemlendirir.
  • Kaynatılmış aloe vera yapraklarını bal ile ezdiğimizde oluşan maskeyi yağlı ciltler için ve akne tedavisi için kullanabiliriz.
  • Gül yağı, salatalık sütü ve yoğurt ile karıştırdığımızda hassas ciltler için bir maske elde ederiz.

Aloe vera ile yapılan maskelerde cilt tazelenmiş ve canlanmış olur. Aynı şekilde sadece cilde değil saça da kullanılabilir. Saçtaki hücrelerin de yenilenmesini sağlamaktadır.

Damlanur İpekçi

Damlanur araştırmayı ve kendini geliştirmeyi seven okudukça okuyan özellikle makyaj, cilt bakımı gibi güzellik konularında yazmayı seven bir yazar. Boş zamanlarında web sitelerine içerik hazırlar, editörlük yapar. Hukuk Fakültesi öğrencisi geleceğin hakimi inşallah :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir