Adet Sancısına Ne İyi Gelir? Adet Sancısı Nasıl Geçer?

Adet sancısı bazı kadınları hiç etkilemese de bazılarımız için adeta kabusa dönüşebiliyor. Bu yazımızda “üç günlük dünyada beş gün adet oluyoruz” esprilerine konu olan adet dönemindeki sancıyı ele alacağız umarım yazımız bu husustan rahatsız olan hanımlara faydalı olur.

Adet Sancısı Nedir? Nasıl Oluşur?

Tıp dilinde dismenore diye adlandırılan adet sancısı; kadınların özel günlerinde rahim içi tabakanın yenilenmesi esnasında hissettikleri derin bir karın ağrısı ya da sancısıdır. Adet döneminde adet sancısı ile birlikte bel ağrısı, baş ağrısı, mide bulantısı, yorgunluk, tansiyon düşüklüğü, hormon ve duygularda değişim hissedilebilir. Bu rahatsızlıklar, genelde adetin ilk günlerinde daha yoğun olarak hissedilir.

Adet sancısı, günlük yaşamı olumsuz etkiler. Uzmanların açıklamalarına göre bazı adet sancıları doğum sancısı ile eş değerdir. Özellikle okulda, işte ya da herhangi bir sosyal ortamda hissedilen bu sancı kadınların hayatını olumsuz etkilemektedir.

Adet Sancısına Ne İyi Gelir?

Adet döneminde hangi bitkisel çaylar içilmelidir, ya da hangi bitkiler tüketilmemelidir, konusunu konuşuyoruz. Adet sancısına iyi gelen şeyler arasında hepimizin doğru bildiği birtakım yanlışlar vardır. Bunlardan biri de evlendikten sonra adet sancısının geçeceği yanılgısıdır. Adet sancısı yaş ilerledikçe hafifler. Bununla birlikte ayaklara dikkat edilmelidir. Ayaklar sıcak tutulursa kadınlar adet döneminde sancıyı ya da ağrıyı daha hafif hisseder.

Adet döneminde ağrı ya da sancının daha hafif hissedilmesi için azar azar sık sık yiyin. Öğünlerinizi hafif yemeklerle geçiştirin. Ayrıca adet döneminde sıcak içecekler tüketmek ağrınızın hafiflemesine yardımcı olur. Fazla kiloların verilmesi de adet sancılarını hafifletir.

İlaç Kullanmadan Adet Sancısını Rahatlatmak

Adet döneminde ağrı kesici ilaç kullanmak istemiyorsanız, adet sancısını yoğun olarak hissettiğiniz zaman uyumak yerine kısa bir yürüyüş yapabilirsiniz. Yürüyüş yapmakta zorlanıyorsanız ayaklarınızın altına sıcak su torbası koyabilirsiniz.

Adet sancısını geçirmek için bitkisel ürünlerden papatya çayı içebilirsiniz. Papatya çayı demlemek için bir bardak kaynar suyun içine beş altı adet kurutulmuş papatya atın. Üstünü kapatıp 10 dakika demlendikten sonra papatya çayınızı bal ile tatlandırıp içebilirsiniz.

Adet ağrısı için içebileceğiniz çaylardan biri de zerdeçal çayıdır. Zerdeçalın ağrı kesici özelliği hepimiz tarafından artık bilinmektedir. Zerdeçalı çay olarak tüketmek isterseniz bir bardak kaynar suyun içine bir tatlı kaşığı zerdeçal koyun. Zerdeçalın etkisini artırmak için içine biraz karabiber ile birlikte bir tatlı kaşığı zeytinyağı koyabilirsiniz.

Son olarak kızlar bu yazımızdaki çözümler tavsiye niteliğindedir. Ağrılarınız çok oluyorsa mutlaka bir doktora danışmalısınız.

Sağlıklı günler..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir