3-4 Yaş Çocuklar İçin Oyun Önerileri

Çocukların gelişimi üzerinde çok büyük etkiye sahip olan oyunların, kimi zaman çeşitlendirilmesi gerekmektedir. Aynı oyuncakla ya da devamlı yalnız başına oynayan çocuklar, bir süre sonra sıkılganlık belirtisi göstermeye başlamaktadır. Bu süreçte olabildiğince alternatif üretmek önemlidir. Vereceğimiz oyun önerileri bu süreçte sizlere biraz yardımcı olabilir.

Oyun Önerileri

Bul Ve Yerleştir Oyunu

Bul ve yerleştir oyunu her ne kadar puzzle benzeri bir oyun olsa da 3-4 yaş grubu için basitleştirilmiş halidir. Bu oyunda önemli olan çocuğun oyuncağını kendiniz hazırlamış olmanızdır. Öncelikle birbirinden farklı 5 ayrı renkte genişçe karton temin etmelisiniz. Kartonların bir kısmını kesip geometrik şekiller oluşturmalısınız.

Yıldız, kare, üçgen, yamuk ve yarım çember oldukça idealdir. Kartonda kalan boşlukları ayrı ayrı kesip karıştırmalısınız. Çocuğunuz hangi şeklin hangi boşluğu doldurması gerektiğini bilmeli, renk uyumunu çözmelidir. Hem karışık boş kartonları bulacak hem de yerleştirilmesi gereken şekilleri bulacaktır. Bu şekilde geometrik, uzay derinliği ve şekil tamamlama becerisi de gelişecektir.

Resim Çıkarma Oyunu

Resim çıkarma oyununda temel amaç, makas kullanarak ince motor hareketlerini devreye sokmaktır. Çocuğunuzun önüne birkaç büyük resim vermeli daha sonra makasla çevresinden dolaşarak, resme zarar vermeden kesmesini istemelisiniz. Kesme başarısı ilk dönemde biraz zayıf olacaktır fakat parmakları güçlendikçe daha güzel kestiğini görebilirsiniz.

Gölge Oyunu

Gölge oyunu, evde yapılabilecek basit ve bir o kadar da eğitici bir oyundur. Öncelikle beyaz bir kâğıdı kalın bir kartonun üzerine dik şekilde yerleştirmelisiniz. Biraz gerisine büyükçe bir mum yerleştirip arada boşluk bırakmalısınız. Kâğıt ve mum arasına yerleştirdiğiniz her şey gölge olarak yansıyacaktır. Dilerseniz tek tek hayvan kartları dilerseniz farklı görseller göstererek hem tiyatral gölge oyunu oynayabilir hem de tanımasını istediğiniz hayvanları seslendirebilirsiniz.

Rengimi Bul Oyunu

Rengimi bul oyunu, 3-4 yaş aralığında olan çocuklar için en eğlenceli oyunlardan biridir. Çocuğunuzu yanınıza oturtmalısınız. Daha sonra 1 dakikası olduğunu gidip kırmızı iki nesne bulup gelmesini söylemelisiniz. Bulduğu nesneleri bir kenara ayırıp daha sonra doğru olanlara puan vermelisiniz. Her renkten farklı sayıda nesne getirmesi, evin içinde koşuşturup eğlenmesi iyi gelecektir.

Dans Ederken Donma Oyunu

Çocuğunuzun müzik ve dans eğitimine meyilli olmasını isterseniz bu eğitime evde kendiniz başlamalısınız. Öncelikle çocuğunuzun ne tarz müziklerden hoşlandığını keşfetmelisiniz. Kendi sevdiğiniz müzikle değil, onun sevdiği müzikle oyun oynamalısınız. İstediği müziği açıp oynarken beklemediği anda müziği kesmelisiniz. Donup kalması gereken süre sona erdiğinde yeniden müziği açıp dansını sürdürmelisiniz. Eğleneceği ve heyecanlanacağı bir oyun olacaktır.

Bizlerin ve çocuklarımızın teknoloji içerisinde kaybolup gittiği günümüz de çocuğunuza ayıracağınız biraz zaman ve biraz ilgi hem size hem çocuğunuza çok iyi gelecektir. Hadi kızlar oyuna..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir