2 Yaş Sendromu Hakkında Bilgiler

2 yaş sendromu pek çok annenin geç fark ettiği, çocuğunu anlamakta zorlandığı bir sorundur. Erken keşfedilen ve kısa süre içerisinde çözülebilen bu sorunu, takip etmeli geleceğinizi daha emin adımlarla oluşturmalısınız.

Bebeklik döneminin bitişi, ilk çocukluk döneminin başlangıcı olarak belirtilen 2 yaş, çocukların zorlandıkları bir dönemdir. Bu dönemi empati kurarak, çocuğunuzu anlayarak geçirmeniz gerekmektedir.

2 Yaş Sendromu Belirtileri

Sık Sık Çatışmalar Görülür

2 yaş sendromunun en belirgin özelliği sık sık çatışmaların yaşanmasıdır. Anne babanın otorite kullanmak istediği bu dönemde çocuk da bir otorite tepkisi koymaktadır. İnatlaşma, çığlık atma, kendini yere bırakıp ağlama sık sık görülebilen durumlardır. Bu süreçte çatışmalar esnasında orta yolu bulabilmek önemlidir. Nedenini niçinini yetişkin biri varmışcasına anlatmanız faydalı olacaktır. Sizi dinlemesi için bağırmak, azarlamak yerine karşınıza alıp konuşmanız anlatmaya çalışmanız çok daha etkilidir.

Anne Ve Babayı İstememe Durumu Görülür

2 yaş sendromu olan çocuklarda dikkat çeken bir başka durum anne ve babayı yanında istememedir. Oyunları esnasında kendi kendine yetmesi, parka çıktığında herkesten önde gitmesi gibi özgür davranışları dikkat çekecektir. Bunun yanında özellikle yemek yerken tek başına yemek istemesi gözlemlenecektir. Yalnız yürümesine, yemek yemesine, kendi başına oynamasına izin vermeniz oldukça önemlidir. Kendi benliğini oluşturduğu bu süreçte yalnız kalması çatışmalarınızı da azaltacaktır.

Kendinize Güvendiğinizi Hissettirin

2 yaş sendromunda çocuğun bocalamasının temel nedenlerinden biri anne ve babanın şaşırmasıdır. Ne yaptığını bilmeyen, yasak ve kurallarla bu süreci atlatmaya çalışan acemi ebeveynler çocuğun daha fazla hırçınlaşmasına sebep olmaktadır. Aksine kuralları belli fakat baskıcı olmayan, sakin ve bir o kadar güvende hissettiren ebeveynler daha başarılı olmaktadır. Çocuğunuzun sizin tavrınızı keşfetmesi uzun sürmeyecektir. Kendini sizin net tavrınız karşısında kontrol edecek, adımlarını ona göre atacaktır.

Ödül Ve Destek Konusunda Cömert Olun

Çocuklar 2 yaş sendromuna girdiğinde anne ve babanın çocuktan daha hırçın davrandığı gözlemlenmektedir. Aksine sizin soğukkanlı olup durumu kontrol altına almanız gerekmektedir. Bu nedenle onunla uzlaşma yolunu tercih etmelisiniz. Yapması gerekeni yaptığında onu ödüllendirmekten kaçınmamalısınız. Bu bir şart koşmak olmamalı kendiliğinden yaptığı olumlu bir davranış desteklenmeli. Bu şekilde olumlu ve ılımlı adımların devamı gelecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir